تبلیغات
کار تیمی - مراحل تكامل گروه

آموزش کار تیمی و گروهی

مراحل تكامل گروه

نویسنده :ح. رضازاده
تاریخ:1394/07/18-08:00 ب.ظ

مراحل تكامل گروه

مراحل تكامل گروه یك فرآیند پویاست بیشتر گروهها همواره در حالت تغییر هستند. ولی تنها به این سبب كه احتمالاَ گروه هیچ گاه به ثبات كامل نخواهد رسید، نباید چنین استنباط كرد (كه با توجه به دوره تكامل گروهها) هیچ گروه تكامل یافته ای وجود ندارد. اسناد و مدارك بسیار قوی وجود دارد مبنی بر اینكه گروهها از پنج مرحله استاندارد (پیاپی) می گذرند. این پنج مرحله عبارتند از : شكل گیری، درگیری، انسجام، تكامل و از هم پاشیدن.

در نخستین مرحله كه آن را مرحله شكل­گیری می نامند، از نظر هدف، ساختار و رهبری گروه اتفاق نظر كامل وجود ندارد و اعضای آن در این موارد به مقدار زیادی نامطمئن هستند. اعضای سازمان برای تعیین اینكه چه نوع رفتاری قابل قبول است مرتب در حال بررسی و آزمایش می باشند. این مرحله زمانی كامل می شود كه افراد خود را عضوی یا جزئی از گروه بپندارند.

مرحله درگیری ؛ یعنی تعارض یا تضاد درون گروهی، اعضا موجودیت گروه را می پذیرند، ولی نسبت به كنترلی كه گروه می خواهد بر افراد اعمال كند مقاومت می نمایند. گذشته از این، درباره كسی كه می خواهد گروه را كنترل كند اتفاق نظر وجود ندارد و در مواردی هم برخوردهایی مشاهده می شود. پس از كامل شدن این دوره، سلسله مراتب اختیارات در درون گروه مشخص خواهد شد.

مرحله سوم آن است كه بین اعضای گروه روابط مستحكمی بوجود می آید كه نشان دهنده انسجام است. زمانی كه مرحله انسجام تكمیل شود، ساختار گروه منسجم و مستحكم می گردد و گروه نوع رفتار صحیحی را كه هریك از افراد باید داشته باشند مشخص می كند.

مرحله چهارم را تكامل می نامند. در این مقطع گروه فعال است و مورد قبول واقع شده است. نیرویی را كه پیش از این گروه صرف آشنایی با افراد و درك آنها می كرد، اینك در راه انجام كارها به مصرف می رساند.

مرحله چهارم آخرین مرحله دوره تكاملی گروه است كه پس از آن گروه به كارهای روزانه و همیشگی خود می پردازد. ولی در رابطه با كمیته های موقت، گروههای كاری، تیمها و گروههای مشابه كه برای انجام دادن كارهای خاصی تشكیل می گردند، مرحله دیگری بنام از هم پاشیدن وجود دارد. در این مرحله، گروه آماده می شود تا پایان  موجودیت خود را اعلام كند. پس از آن، انجام كارهای مهم و مشخص در اولویتهای گروه قرار ندارد، بلكه گروه در جهت جمع و جور كردن كارها و خاتمه بخشیدن به فعالیتها گام بر می­دارد. در این مرحله نوع واكنش اعضای گروه متفاوت است. برخی ها از اینكه هدفهای گروه تأمین شده احساس شادی و خوشحالی می كنند و عده ای هم به سبب اینكه باید دوستانی را كه مدتی در كنارشان بوده اند از دست بدهند،‌ غمگین و ناراحت هستند. (رابینز -1374، صص 459-463)

 باید در نظر داشت كه اگر چه این مدل، یك چهار چوب كلی برای تجزیه و تحلیل چرخه  حیات گروهها فراهم می كند، اینگونه نیست كه همه گروهها همواره از این مدل تبعیت كنند. ممكن است گروهی این پنج مرحله را به این ترتیب كه ذكر شد طی نكند. نكته دیگر اینكه همیشه مرحله چهارم، ضرورتاَ اثر بخش ترین مرحله نیست و ممكن است در یك گروه مراحل دیگر اثر بخش تر از این مرحله باشد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo